• TEXT SIZE

Exercise Classes
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
9:00 am - 10:00 am
Climbing Wall (11 and Under)
9:30 am
11:00 am

Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
10:00 am
11:00 am

Judo (Juniors 6+)
10:30 am
12:30 pm

Climbing Wall (12+)
11:00 am
1:00 pm
10:00 am - 11:00 am
Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
10:00 am
11:00 am
Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
10:00 am
11:00 am
Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
10:00 am
11:00 am
Aikido (Don Morgan) Dojo
All Ages
10:00 am
12:00 pm
11:00 am - 12:00 pm
12:00 pm - 1:00 pm
1:00 pm - 2:00 pm
Aikido (Don Morgan) Dojo
Juniors
1:00 pm
2:30 pm
2:00 pm - 3:00 pm
3:00 pm - 4:00 pm
Karate (Nigel Dojo)
3:00 pm
4:30 pm
4:00 pm - 5:00 pm
5:00 pm - 6:00 pm
Legs-Bums & Tums (Paula James) Main Hall
5:45 pm
6:45 pm

Yoga (Ruth Howell) Dojo
6:00 pm
7:00 pm
Kung Fu (Robert Harris Dojo)
5:30 pm
6:30 pm

Zumba (Paula James) Main Hall
6:00 pm
7:00 pm
Climbing Club (13+)
5:30 pm
7:30 pm

Bokwa (Paula James) Main Hall
6:00 pm
7:00 pm

Aikido (Don Morgan) Dojo
Senior Class 16yrs+
7:00 pm
9:00 pm

Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
7:15 pm
8:15 pm
Body Sculpt (Paula James) Main Hall
5:00 pm
6:00 pm
6:00 pm - 7:00 pm
Spirit Combat (Bernard Wintle) Dojo
6:00 pm
7:30 pm

Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
6:15 pm
7:00 pm

Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
7:00 pm
8:00 pm
Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
6:30 pm
7:30 pm
7:00 pm - 8:00 pm
Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
7:00 pm
8:00 pm

Aikido (Don Morgan) Dojo
Senior Class 16yrs+
7:00 pm
9:00 pm
Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
7:00 pm
8:00 pm

Judo (Nigel Dojo)
7:30 pm
9:00 pm
Karate
7:00 pm
8:30 pm
8:00 pm - 9:00 pm

Monday

  • Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
    10:00 am - 11:00 am
  • Spirit Combat (Bernard Wintle) Dojo
    6:00 pm - 7:30 pm
  • Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
    6:15 pm - 7:00 pm
  • Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
    7:00 pm - 8:00 pm

Tuesday

  • Legs-Bums & Tums (Paula James) Main Hall
    5:45 pm - 6:45 pm
  • Yoga (Ruth Howell) Dojo
    6:00 pm - 7:00 pm
  • Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
    7:00 pm - 8:00 pm
  • Aikido (Don Morgan) Dojo
    7:00 pm - 9:00 pm

Wednesday

  • Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
    10:00 am - 11:00 am
  • Kung Fu (Robert Harris Dojo)
    5:30 pm - 6:30 pm
  • Zumba (Paula James) Main Hall
    6:00 pm - 7:00 pm
  • Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
    7:00 pm - 8:00 pm
  • Judo (Nigel Dojo)
    7:30 pm - 9:00 pm

Thursday

  • Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
    10:00 am - 11:00 am
  • Climbing Club (13+)
    5:30 pm - 7:30 pm
  • Bokwa (Paula James) Main Hall
    6:00 pm - 7:00 pm
  • Aikido (Don Morgan) Dojo
    7:00 pm - 9:00 pm
  • Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
    7:15 pm - 8:15 pm

Friday

  • Karate
    7:00 pm - 8:30 pm

Saturday

  • Climbing Wall (11 and Under)
    9:30 am - 11:00 am
  • Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
    10:00 am - 11:00 am
  • Judo (Juniors 6+)
    10:30 am - 12:30 pm
  • Climbing Wall (12+)
    11:00 am - 1:00 pm
  • Aikido (Don Morgan) Dojo
    1:00 pm - 2:30 pm

Sunday

  • Aikido (Don Morgan) Dojo
    10:00 am - 12:00 pm
  • Karate (Nigel Dojo)
    3:00 pm - 4:30 pm
  • Body Sculpt (Paula James) Main Hall
    5:00 pm - 6:00 pm
  • Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
    6:30 pm - 7:30 pm
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
5:00 pm - 6:00 pm
Legs-Bums & Tums (Paula James) Main Hall
5:45 pm
6:45 pm
6:00 pm - 7:00 pm

Tuesday

  • Legs-Bums & Tums (Paula James) Main Hall
    5:45 pm - 6:45 pm
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
6:00 pm - 7:00 pm
Zumba (Paula James) Main Hall
6:00 pm
7:00 pm

Wednesday

  • Zumba (Paula James) Main Hall
    6:00 pm - 7:00 pm
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
6:00 pm - 7:00 pm
Bokwa (Paula James) Main Hall
6:00 pm
7:00 pm

Thursday

  • Bokwa (Paula James) Main Hall
    6:00 pm - 7:00 pm
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
6:00 pm - 7:00 pm
Yoga (Ruth Howell) Dojo
6:00 pm
7:00 pm

Tuesday

  • Yoga (Ruth Howell) Dojo
    6:00 pm - 7:00 pm
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
6:00 pm - 7:00 pm
Spirit Combat (Bernard Wintle) Dojo
6:00 pm
7:30 pm
7:00 pm - 8:00 pm

Monday

  • Spirit Combat (Bernard Wintle) Dojo
    6:00 pm - 7:30 pm
No event hours available!
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
10:00 am - 11:00 am
Aikido (Don Morgan) Dojo
All Ages
10:00 am
12:00 pm
11:00 am - 12:00 pm
1:00 pm - 2:00 pm
Aikido (Don Morgan) Dojo
Juniors
1:00 pm
2:30 pm
2:00 pm - 3:00 pm
7:00 pm - 8:00 pm
Aikido (Don Morgan) Dojo
Senior Class 16yrs+
7:00 pm
9:00 pm
Aikido (Don Morgan) Dojo
Senior Class 16yrs+
7:00 pm
9:00 pm
8:00 pm - 9:00 pm

Tuesday

  • Aikido (Don Morgan) Dojo
    7:00 pm - 9:00 pm

Thursday

  • Aikido (Don Morgan) Dojo
    7:00 pm - 9:00 pm

Saturday

  • Aikido (Don Morgan) Dojo
    1:00 pm - 2:30 pm

Sunday

  • Aikido (Don Morgan) Dojo
    10:00 am - 12:00 pm
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
10:00 am - 11:00 am
Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
10:00 am
11:00 am
Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
10:00 am
11:00 am
Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
10:00 am
11:00 am
Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
10:00 am
11:00 am
6:00 pm - 7:00 pm
Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
6:15 pm
7:00 pm
Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
6:30 pm
7:30 pm
7:00 pm - 8:00 pm
Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
7:00 pm
8:00 pm
Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
7:00 pm
8:00 pm
Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
7:00 pm
8:00 pm
Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
7:15 pm
8:15 pm
8:00 pm - 9:00 pm

Monday

  • Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
    10:00 am - 11:00 am
  • Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
    6:15 pm - 7:00 pm
  • Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
    7:00 pm - 8:00 pm

Tuesday

  • Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
    7:00 pm - 8:00 pm

Wednesday

  • Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
    10:00 am - 11:00 am
  • Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
    7:00 pm - 8:00 pm

Thursday

  • Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
    10:00 am - 11:00 am
  • Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
    7:15 pm - 8:15 pm

Saturday

  • Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
    10:00 am - 11:00 am

Sunday

  • Fit Body Bootcamp (Jon Crecraft) Main Hall
    6:30 pm - 7:30 pm
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
5:00 pm - 6:00 pm
Body Sculpt (Paula James) Main Hall
5:00 pm
6:00 pm

Sunday

  • Body Sculpt (Paula James) Main Hall
    5:00 pm - 6:00 pm
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
9:00 am - 10:00 am
Climbing Wall (11 and Under)
9:30 am
11:00 am
10:00 am - 11:00 am

Saturday

  • Climbing Wall (11 and Under)
    9:30 am - 11:00 am
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
5:00 pm - 6:00 pm
Climbing Club (13+)
5:30 pm
7:30 pm
6:00 pm - 7:00 pm
7:00 pm - 8:00 pm

Thursday

  • Climbing Club (13+)
    5:30 pm - 7:30 pm
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
10:00 am - 11:00 am
Judo (Juniors 6+)
10:30 am
12:30 pm
11:00 am - 12:00 pm
12:00 pm - 1:00 pm

Saturday

  • Judo (Juniors 6+)
    10:30 am - 12:30 pm
No event hours available!
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
5:00 pm - 6:00 pm
Kung Fu (Robert Harris Dojo)
5:30 pm
6:30 pm
6:00 pm - 7:00 pm

Wednesday

  • Kung Fu (Robert Harris Dojo)
    5:30 pm - 6:30 pm
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
7:00 pm - 8:00 pm
Judo (Nigel Dojo)
7:30 pm
9:00 pm
8:00 pm - 9:00 pm

Wednesday

  • Judo (Nigel Dojo)
    7:30 pm - 9:00 pm
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
7:00 pm - 8:00 pm
Karate
7:00 pm
8:30 pm
8:00 pm - 9:00 pm

Friday

  • Karate
    7:00 pm - 8:30 pm
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
3:00 pm - 4:00 pm
Karate (Nigel Dojo)
3:00 pm
4:30 pm
4:00 pm - 5:00 pm

Sunday

  • Karate (Nigel Dojo)
    3:00 pm - 4:30 pm
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
11:00 am - 12:00 pm
Climbing Wall (12+)
11:00 am
1:00 pm
12:00 pm - 1:00 pm

Saturday

  • Climbing Wall (12+)
    11:00 am - 1:00 pm
No events available!

To book a class, please contact our main reception on 01639 887034 or email us at reception@ymcaporttalbot.wales

Online booking facility coming soon!

Quick links